6sty2016

Koza - drugie życie znanego piecyka

współczesna kozaKozy z pewnością ciągle jeszcze nie mogą być uważane za rozwiązania budzące pozytywne skojarzenia. Najczęściej przywodzą na myśl ubogie wiejskie domy, budynki socjalne, a nawet koksowniki tak charakterystyczne dla początków stanu wojennego. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się na salonach, a ich stylistyka i estetyka przyczyniają się do tego, że można wykorzystywać je w każdej aranżacji mieszkania lub domu.

Nie ma już mowy o żeliwnych konstrukcjach, które odstraszały i zniechęcały. Dziś kozy ceni się zarówno za to, że są w stanie ogrzać nawet pomieszczenie o dużych rozmiarach, jak i za to, że ich atrakcyjny wygląd wprowadza w pomieszczeniu wyjątkowo miły nastrój. Co ważne, koszt związany z ich wykorzystaniem również nie jest duży, a już na pewno użytkowanie i konserwacja są tańsze niż ma to miejsce wówczas, gdy mamy do czynienia z klasycznymi kominkami.

Kozy zbudowane są przede wszystkim ze stali oraz żeliwa, choć zastosowanie w ich konstrukcjach znajduje również szkło hartowane oraz kafle ceramiczne, które pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Ich twórcy stawiają również na cegły szamotowe i właśnie to rozwiązanie sprawia, że piece trzymają ciepło dłużej niż miało to miejsce do tej pory.

Koszt kozy bywa zróżnicowany i uzależniony przede wszystkim od tego, z jakiego modelu chcemy korzystać. Te najtańsze można nabyć już za kilkaset złotych, jeśli jednak chcemy korzystać z pieca ozdobnego, który charakteryzuje się wysoką mocą i ciekawym wyglądem, musimy liczyć się z wydatkiem sięgającym nawet kilkunastu tysięcy.

Na jakość i wydajność rozwiązania wpływa również jego moc grzewcza. Może mieć ona, w zależności od modelu, od kilku do kilkunastu kilowatów. Tylko od nabywcy zależy też to, w jaki sposób koza będzie zasilana. Najpopularniejsze są urządzenia zasilane drewnem oraz brykietem drzewnym, nie brakuje jednak i tych rozwiązań, które są zasilane węglem. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, komu koza przypadnie do gustu w pierwszej kolejności, wiele zależy bowiem od tego, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać.

Najprostsze, a jednocześnie najtańsze, są konstrukcje żeliwne. Charakterystyczne jest dla nich to, że dość szybko się nagrzewają, ponieważ jednak szybko tracą również ciepło, promowane są przede wszystkim jako rozwiązania, które znajdują zastosowanie w warsztatach. W sprzedaży nie brakuje jednak również pieców wolnostojących, które mogą być wykorzystywane w salonach nie tylko ogrzewając je, ale również nadając tego typu pomieszczeniom niepowtarzalny klimat.

Osoby zainteresowane instalacją kozy nie powinny mieć powodów do narzekania przede wszystkim dlatego, że nie ma potrzeby budowania dla niej specjalnego kominka. Okazuje się, że można umieścić ją niemal w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Idealnie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem i wydajnością.

Zobacz również

Idealne dodatkowe źródło ogrzewania - poradnik

Jednym z częściej pojawiających się pytań związanych z dodatkowym źródłem ogrzewania jest to, które traktuje o możliwości zastąpienia klasycznego kominka goszczącego w naszych domach...