4sty2016

Piec wolnostojący na drewno

piecyk typu kozaPiecyk wolnostojący, który określany jest jako koza obecnie wraca do łask. Coraz częściej to rozwiązanie jest obecnie wybierane. Wiele osób je kupuje. Musimy zauważyć, że kozy współczesne są dużo lepsze. To na pewno forma praktyczna, która może przybierać charakter dekoracji.

W związku z tym łączy się tutaj pewne elementy ze sobą. Nie można ich potraktować jako ogrzewania głównego, co dla niektórych będzie niekorzystne. Stać się mogą jednak uzupełnieniem. Wszystko jednak uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i każdy wstawiać może takie ilości piecyków, które będzie chciał mieć. Jedyny wymóg to posiadanie komina do każdego z piecyków.

Zawsze musimy o tym pamiętać, że jeden przewód kominowy dopasowany jest do jednego piecyka. Zanim dokona się instalacji będzie trzeba zadbać o to, by taki komin był badany przez kominiarza. Piece mogą być produkowane albo ze stali albo z żeliwa. Każda opcja będzie miała plusy i minusy. Żeliwne piece będą się długo nagrzewać, ale potem również długo trzymają ciepło. Natomiast stalowe piecyki mogą się nagrzać bardzo szybko, ale będą szybko to ciepło tracić. Jeśli chodzi o żeliwny piecyk to jeszcze jego istotną zaletą będzie to, że żeliwo jest takim materiałem, który charakteryzuje się wyjątkową plastycznością. W związku z tym tak naprawdę dzięki temu można doprowadzić do stworzenia wielu ciekawych estetycznie form, dzięki czemu taki piecyk będzie od razu dużo lepiej wyglądał i będzie dużo bardziej pasował do naszych wnętrz.

Jeśli chcemy zainstalować u siebie taki piecyk to powinniśmy zadbać o zbadanie wielu elementów. Na pewno musimy sprawdzić czy w piecyku istnieje możliwość regulowania mocy. Poza tym warto sprawdzać jak dodaje się opału, jak usuwa się popiół czy też jaka jest sprawność takiego pieca. Pamiętajmy, że piece ze stali są lżejsze ale przez to mniej wytrzymałe. Co do sprawności to powinna być przynajmniej na poziomie około 70%. Jeśli chce się mieć w domu ogrzewanie z żywego ognia to na pewno warto na takie rozwiązanie się zdecydować. Właściwie taki piec nie narzuca nam wiele ograniczeń co do ustawienia.

Zawsze jednak ze względów praktycznych warto montować go w tym miejscu, gdzie znajduje się przewód kominowy, dzięki temu instalacja stanie się łatwiejsza do zrealizowania. Jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania to trzeba zauważyć, że niektórzy producenci pozwalają na przygotowywanie piecyków, na których będzie można jednocześnie gotować posiłki. Dzięki temu piec będzie mógł zostać ciekawie wykorzystywany.

Warto także wspomnieć inne praktyczne elementy i możliwe zastosowania. Oczywiście w grę wchodzi także kwestia przygotowania takiego pieca pod kątem jego możliwego wykorzystania. Ciekawe będzie to, że taki piec może być spokojnie demontowany i przygotowywany w innym miejscu, a w przypadku kominka nie jest to możliwe. Dlatego w tym względzie oczywiście koza jest lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo charakteryzuje się ona wysoką ekologicznością co na pewno stoi także po stronie tego właśnie rozwiązania.

Zobacz również

Idealne dodatkowe źródło ogrzewania - poradnik

Jednym z częściej pojawiających się pytań związanych z dodatkowym źródłem ogrzewania jest to, które traktuje o możliwości zastąpienia klasycznego kominka goszczącego w naszych domach...