5sty2016

Piecyki na drewno

opalanie drewnemOpalanie drewnem znów jest modne. Jak się okazuje w coraz większej ilości gospodarstw takie rozwiązanie jest wykorzystywane. Szczególnie w takich miejscach, gdzie jest dostęp do taniego surowca, a więc blisko lasów czy w gospodarstwach rolnych. Jest także wiele nowych systemów, które pozwalają na sprawne opalanie drewnem.

Do popularności przyczyniło między innymi to, że rosną cały czas ceny innych materiałów opałowych. W związku z tym dąży się do stworzenia nowoczesnych systemów ogrzewania i pieców, które będą się dobrze sprawdzały. Drewno opałowe rozlicza się objętości. Dlatego może występować pewna różnica, gdy chodzi o możliwości opałowe drewna.

Najczęściej dokonuje się przeliczenia w ramach rachunku masy właściwej przeliczonej na metry przestrzenne. Różnice będą występować w stosunku do drewna liściastego i iglastego. W przypadku takiej samej masy suchego drewna liściaste na pewno będzie dawało nieco lepsze możliwości, gdy chodzi o ogrzewanie. Dobrze sprawdza się drewno bukowe, które daje dużą efektywność energetyczną. Dodatkowo trzeba zauważyć, że w tym przypadku mamy pewne korzyści związane bezpośrednio z tym, że takie ogrzewanie ma oczywiście charakter ekologiczny i te kwestie również muszą być brane pod uwagę.

Gdy chce się drewnem palić, to należy pamiętać o tym, że trzeba wykorzystywać suche drewno, które nie będzie miało wilgotności większej niż 20%. Taki efekt będzie się dało uzyskać, gdy przeprowadzi się proces suszenia, który trwać będzie około 2 lata. Świeże a więc wilgotne drewno może się mocno dymić i wilgoć, która będzie oddawana będzie osadzać się w przewodach kominowych.

Drewno trzeba przechowywać w takich miejscach, które będą pozwalały na jego sprawne suszenie. Dobrze sprawdzi się szopa, która będzie w przewiewnym miejscu. Można przygotowywać także stertę, która będzie potem przykryta dachem. Drewno na pewno należy ułożyć sobie blisko domu, tak by potem nie trzeba było nosić takiego drewna na dużych odległościach.

Zobacz również

Pellet czy ekogroszek? Co jest dla nas...

Tego rodzaju pytania stawia sobie coraz więcej właścicieli domów. Które z tych paliw jest lepsze w dłuższym okresie eksploatacji i na jakie się zdecydować? Decyzja powinna być podjęta już...