2sty2016

Pellet czy ekogroszek? Co jest dla nas korzystniejsze i tańsze w eksploatacji?

pelletTego rodzaju pytania stawia sobie coraz więcej właścicieli domów. Które z tych paliw jest lepsze w dłuższym okresie eksploatacji i na jakie się zdecydować? Decyzja powinna być podjęta już w momencie zakupu kotła grzewczego, który niestety jest tylko na jedno z tych paliw. Postaramy się podać i przybliżyć wady oraz zalety tych surowców, tak aby ułatwić decyzję.

Zanim pokusimy się o porównanie obu rodzajów paliwa, wyjaśnimy, czym charakteryzują się ekogroszek oraz pellet. Ten pierwszy produkuje się z węgla kamiennego, na rynku dostępne są granulaty o rozmiarze od 5 do 25 mm. Wartościowe paliwo musi wyróżniać się dużą kalorycznością oraz niską zawartością siarki (najlepiej poniżej 1,2 %). Pellet natomiast produkuje się z biomasy, jest to więc odnawialne źródło energii. Do tego celu wykorzystuje się głównie trociny drewniane, łuski słonecznika i słomy, które prasuje się w małe, 6- lub 8-milimetrowe granulki.

W tej kategorii bezdyskusyjnie wygrywa pellet. Jest paliwem wyprodukowanym z odnawialnej biomasy, czyli w stu procentach naturalnym. Badania wykazują, że produktem ubocznym spalania pelletu jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie swojego wzrostu. Emisja CO2 podczas spalania ekogroszku jest znacznie wyższa. Istnieją jednak odmiany paliwa, które w mniejszym stopniu wpływają na środowisko, a nawet takie, które posiadają świadectwa na testy w ramach "znaku bezpieczeństwa ekologiczego".

Ekologiczność pelletu objawia się w jeszcze jednym aspekcie: popiół możemy użyć jako naturalnego nawozu. Pamiętajmy jednak, że wcale nie będzie go tak dużo - ze spalenia 1 tony pelletu powstaje kilka kilogramów popiołu. Zawartość popiołu w pellecie oscyluje ok. 0,3 %,  zaś w przypadku ekogroszku często trudno znaleźć paliwo, w którym wynosi ono mniej niż 3 %.  Istotną kwestią jest również czystość. W kotłowni na pewno zauważymy pył węglowy, który może osadzać się na ścianach i podłogach pomieszczenia w trakcie wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, utrzymanie czystości w kotłowni opalanej pochodnymi węgla jest niezwykle trudne. Ponadto duża ilość popiołu wytwarzanego podczas palenia ekogroszku wpływa na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca.

W przypadku stosowania pelletu do kotłowni schodzimy jedynie po to, aby uzupełnić zasobnik, wybrać popiół, natomiast czyszczenia dokonujemy co parę tygodni. Podczas załadunku pelletu z worków uwalnia się nieco kurzu drzewnego, który również może zanieczyścić pomieszczenie, jednak w nieporównywalnie mniejszym stopniu. Odnośnie kosztów wygrywa tu zdecydowanie ekogroszek, jego cena jest sporo niższa, a także kaloryczność i wydajność spalania jest o wiele lepsza niż pelletu.

Zobacz również

Piecyki na drewno

Opalanie drewnem znów jest modne. Jak się okazuje w coraz większej ilości gospodarstw takie rozwiązanie jest wykorzystywane. Szczególnie w takich miejscach, gdzie jest dostęp do taniego...